|
|
|
Tweet |
|
|
|
Ismerősök gyakran kérdezik egymástól: hogy vagy? Általában azt válaszolom rá, hogy mihez képest? Még emlékszem, amikor voltam jobban is. Onnan jutott eszembe a sablonos üdvözlet, hogy Várpalotán, a 8-as főúton mosolyog az autóval utazókra, a sétálókra vagy éppen a munkaügyi központba igyekvőkre egy plakát, hogy a Gmák család mosolyra váltott, mert a Kormány – így nagybetűvel – által támogatott Erzsébet utalványnak köszönhetően több mint negyedmillió (250 ezer) ember, köztük 100 ezer gyermek jutott üdülési lehetőséghez. Pici, alig észrevehető csillag a szöveg után, amit a plakát legalján aprócska betűkkel tesz pontossá: 2012-ben és 2013-ban.
A plakát a sportcsarnok mellett váltott mosolyra, háttérben a munkaügyi központ. Persze ezt az átutazó nem tudja, mert erre semmi nem hívja fel a figyelmet, hogy a város szélén, garázsok által övezett helyen, a fűtőmű előtt nem sokkal, a lakott területektől távolodó helyre kell járni az egyébként is kiszolgáltatott munkanélkülieknek. A sportcsarnok közvetlen szomszédjában az uszodának indult, bekerített műfüves focipálya.
Gondoltam, megnézem, hogy a munkanélküliek vajon mosolyra váltottak-e. Szerda, fél tíz volt, javában tartott az ügyfélfogadás. Bent – megszámoltam – rajtam kívül éppen 40 ember tolongott, körülbelül 10-en sorszámért álltak még sorban. Nem úgy tűnt, hogy mosolyogtak volna.
A plakátról azonban más is eszembe jutott. Januári eleji hír volt, hogy a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány idén 62 pályázatot hirdetett meg, amelyhez az Erzsébet-utalvány forgalmazásából származó pénzügyi eredményből 3,5 milliárd forintot biztosít. A kiírás szerint mindenki számára újdonságokkal szolgál, hiszen vannak „szociális üdülési pályázatok nagycsaládosok, nyugdíjasok és fogyatékossággal élők, tematikus és általános Erzsébet-táborok gyerekek részére, újdonságként pedig nyugdíjasok számára meghirdetett fürdőbelépésre jogosító kiírás”
Mivel az emlékek gyakran fakulnak, ezért kicsit utánanéztem a korábbi támogatásoknak. Abban biztos voltam, hogy a régebbi üdülési csekk is hasonló célokat fogalmazott meg. 2005-ben üdülési csekkhez jutni vagy a munkáltatótól, vagy szociális rászorulóként Nemzeti Üdülési Alapítványtól lehet. A munkáltatók 62 500 forint értékig - adó- és járulékmentesen vásárolhattak csekket az alapítványtól. Az utalványt bárkinek, alkalmazottjának, annak családtagjainak, nyugdíjas dolgozóinak, de akár barátainak, ismerőseinek odaajándékozhatta. Az aktívak és a regisztrált munkanélküliek közül az minősült rászorultnak, akinek havi bruttó átlagjövedelme nem érte el a 85 ezer forintot, míg a többiek közül az, akinek havi ellátmánya 74 100 forint alatt volt. Hat-hétszázezren jutottak így üdülési csekkhez 2005-ben. 2006 év elején Kolber István azt mondta, hogy az üdülési csekk 2005-ben sikertörténet volt a maga 15 milliárd forintos összforgalmával, ami 2006-ban várhatóan 20 milliárd forint lesz. 2006. december végén a Nemzeti Üdülési Alapítvány elnöke, Karácsony Mihály tájékoztatta a sajtót arról, hogy 2006-ban a gazdálkodók 600 ezer munkavállalónak, az alapítvány szociális szempontok alapján 230 ezer szociálisan rászorult részére több mint 7milliárd forint értékben biztosította az üdülést, a pihenést és a kikapcsolódást üdülési csekk formájában. Még ugyancsak 2006-ban az országgyűlés december 18-án fogadta el azt a törvényt, amely szerint az üdülési csekket a pihenést és üdülést biztosító eddigi területeken kívül egészségmegőrzésre, betegségmegelőzésre és szabadidősport-szolgáltatások igénybevételére is fel lehet használni.
A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány a 2007. évi üdülési támogatás első ütemében 1 milliárd Ft összeggel támogatta a szociálisan rászorultak pihenését, kikapcsolódását, rekreációját majd a második ütemében 500 millió Ft összeggel az alacsony jövedelmű, több gyermeket nevelő munkavállalók pihenését, kikapcsolódását, rekreációját - üdülését.
2007.december végén Lamperth Mónika, szociális és munkaügyi miniszter bejelentette, hogy 2008. február 1-től pályázhatnak nyugdíjasok, fogyatékosok, többgyermekes családok és szakmunkástanulók üdülési csekkre. A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány felügyelő kuratóriumának döntése alapján minden huszonötödik megvásárolt üdülési csekk pályázóknak jut. Összesen 2,5 milliárd forint értékben juthatnak üdülési csekkhez a rászorulók.
2009-ben a „Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány célja a munkavállalók, szövetkezeti tagok, valamint családtagjaik, a nyugdíjasok és más önálló jövedelemmel nem rendelkezők szociális célú kedvezményes üdültetésének elősegítése.” Ebben az évben szintén 2,5 milliárd Ft összegű üdülési csekkhez juthattak pályázati úton az alacsony jövedelmű nyugdíjasok, fogyatékossággal élők, legalább két gyermeket nevelő munkavállalók és a szakiskolai tanulók.
2010-ben a cél szó szerint maradt, a támogatás pedig 3,2 milliárd Ft-ra nőtt. 2010. január elsejétől személyenként és évente 73.500 forint összegű kedvezményes adózású üdülési csekkhez juthattak a munkavállalók és közeli hozzátartozóik.
2011-ben jött a SZÉP kártya, ami az akkori tervek szerint 2013-ra teljesen leváltja az üdülési csekket. Ettől a hazai vendéglátó helyek forgalmának gyors fellendülését várta a Fidesz kormányzat. A következő hír az üdülési csekkről, hogy a 2011. július 14.-én meghirdetett, 2011. évi XCVI. törvény értelmében 2011. október 1-jétől kikerül a kedvezményesen adható béren kívüli juttatások köréből az Üdülési Csekk. Nem találtam adatot arra vonatkozóan, hogy 2011-es évben mennyi összeggel támogatta volna a Fidesz-kormányzat a rászorulókat.
2012. 01. 12-én Soltész Miklós szociális államtitkár jelentette be, hogy a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány „2012-re meghirdetett pályázatokon nyugdíjasok, fogyatékosok, nagycsaládosok, valamint a szociális és gyermekvédelmi intézmények dolgozói üdülési célú szolgáltatásokat nyerhetnek meghatározott Balaton-környéki, valamint mátrai állami tulajdonú üdülőkbe, szállodákba. - a szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi munkavállalók esetén 150 ezer forint.
2013 januártól emelkedett a havonta igényelhető Erzsébet-utalvány mértéke. A munkaadók az eddigi havi 5 ezer helyett már 8 ezer forint értékben is adhatták dolgozóiknak. A 2012 évi üdülési csekkek fel nem használt részéből 498 millió forinttal megemelték az Erzsébet-program 2,5 milliárd forintos induló összegét, így 2013-ban kétszer annyi nagycsaládos és nyugdíjas üdülhet – mondta a szóvivő. Tehát a 2012-es 2 milliárdból 2013-ra 2,5 milliárd lett + megemelték közel fél milliárddal, azaz 3 milliárd lett. Ezek szerint a 3 duplája a 2-nek? Navracsics Tibor 2013 február 17-én úgy fogalmazott, hogy „Magyarország nemzetközi viszonylatban is az élvonalba tartozik azzal, hogy egy tízmilliós ország tavaly 100 ezer embert - ebből 30 ezer gyermeket - üdültetett kedvezményesen.”
Egy kicsit összefoglalva: 2005-ről még csak összesített adat áll rendelkezésre:15 milliárd összértékben 600-700 ezer fő jutott hozzá az üdülési csekkhez. 2006-ban 20 milliárd összértékben, de 230ezer szociálisan rászorulónak 7 milliárd Ft értékben, 2007-ben 1,5 milliárd a rászorulóknak, 2008-ban 2,5 milliárd, 2009-ben 2,5 milliárd, 2010-ben 3,2 milliárd. A kormányváltás utáni időből 2011-re nem találtam adatot, 2012-ben 2 milliárd összegben 100 ezer rászorulónak, ebből 30ezer gyereknek, 2013-ban 3 milliárd jutott.
Ha az arányosságot vesszük figyelembe – 2 milliárd=30ezer gyerek – akkor a 3 milliárd = 45ezer gyereknek, tehát két év alatt 75ezer gyerek kaphatott támogatást az üdüléséhez. Szóval a hirdetés adata nettó hazugság.
Tehát miért is váltottak mosolyra a Gmák család tagjai? Hiszen 2006-2010 között többet költött a rászorulók támogatására az előző kormány, mint a mostani. Ja, akkor még a svájci frank 160-190 Ft, az euró 246-270 Ft között volt, míg ma a svájci frank 245 Ft közelében, az euró 300 Ft körül áll. De csak azért, mert Magyarország jobban teljesít. De mihez képest?
Tehát - ismét azt kérdezem - miért is váltottak mosolyra a Gmák család tagjai? – mert megvezették őket is,
ezzel is, akárcsak a rezsicsökkentéssel. |
|
|
|