|
|
|
Tweet |
|
|
|
Még karácsony előtt tartott sajtótájékoztatót Várpalota polgármestere és a belügyminisztériumi államtitkár. Előbbi a jelenlegi fideszes országgyűlési képviselő, Talabér Márta, utóbbi az idei országgyűlési választás fideszes képviselőjelöltje, Kontrát Károly. Ahogy olvastam a sajtótájékoztatójukról szóló naplós tudósítást valahogy úgy éreztem, hogy ezt bizony sikertörténetnek állítják be a főszereplők. Felmerült bennem, hogy vajon miért nem hívták meg a Várpalotai Hírhatárt e „nagyszerű bejelentésre”. A válasz nem nehéz: van még olyan újságíró, aki nem obersovszkisodott el és képes nem előre leadott kérdéseket feltenni. Nézzük, mire is olyan nagyon büszke Várpalota fideszes városvezetése: a város 300 millió forintot kap a 2014-es önkormányzati feladatok biztonságos ellátáshoz. További nagy sikerként közlik, hogy 79 milliót nyert Várpalota az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került önkormányzatok megsegítésére (ÖNHIKI) kiírt pályázaton. Ez az összeg biztosítja azt, hogy Várpalota biztonságosan be tudja fejezni a 2013-as évet. Először nézzük meg a 2013. május 2-ai, a Belügyminisztérium által kiadott "A 2013. évi önkormányzati költésgvetési finanszírozás" című anyagot, amelyben a helyi önkormányzatok támogatásai fejezetben azt írja, hogy "Korábbi években működő ÖNHIKI pályázati rendszer 2013. évtől megszűnik." Ehhez képest, ha májusban megszűnik, akkor, hogy kaphatunk rá decemberben 79 milliót? Egészen pontosan "A helyi önkormányzatok mőködőképessége megőrzését szolgáló 2013. évi kiegészítő támogatás döntése" kapcsán 2013. november 26-án kaptunk 79 millió 178 ezer Ft vissza nem térítendő támogatást. Vagyis enélkül a támogatás nélkül nem tudta volna a város biztonságosan zárni a 2013-as évet.
Már november 29-én Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára bejelentette, hogy 1875 önkormányzat a működőképessége megőrzésére összesen 30 milliárd 466 millió forintot kap. 14 jogcímen ítéltel meg pénzt a településeknek, például a jogerős bírósági ítélet alapján jelentkező fizetési kötelezettség vagy a helyi iparűzési adóbevétel kiesése miatt. A legnagyobb összeget 1,5 milliárd forintot Pécs kapta, Miskolc 1,1 milliárdot, Dunaújváros, Salgótarján és Vác pedig 700-700 millió forintot kapott. Idén összesen közel 50 milliárd forint működési többlettámogatást kaptak az önkormányzatok.
Csak az érdekesség kedvéért emelném ki, hogy például Pápa és Ajka 400-400 milliót kapott, viszont Zirc, Öskü, Ősi – hogy csak néhány közelebbi települést emeljek ki – vagy nem is kért vagy nem kapott támogatást. Legalább három hét kellett, amíg elért hivatalosan is Várpalotára ez a hír.
De milyen támogatás is az a bizonyos 300 millió forint?
A Magyar Közlöny 2013. évi 212. számában olvashatjuk: A Kormány 1967/2013. (XII. 17.) Korm. határozata egyes önkormányzatok feladatainak támogatása érdekében a IX. Helyi önkormányzatok támogatásai fejezeten belüli előirányzat-átcsoportosításról. Ezek szerint Veszprém megyében a következő települések kaptak az átcsoportosított pénzekből: Balatonalmádi Város feladatainak biztonságos finanszírozása érdekében, 150,0 milliót Balatonfüred Város feladatainak biztonságos finanszírozása érdekében, 300,0 milliót Pápa Város feladatainak biztonságos finanszírozása érdekében, 500,0 milliót Tapolca Város feladatainak biztonságos finanszírozása érdekében, 250,0 milliót Várpalota Város feladatainak biztonságos finanszírozása érdekében, 300,0 milliót.
Pápa és Várpalota jelentős összeget szakított a közös pénzből, hiszen a működőképesség megőrzése és a város feladatainak biztonságos ellátása érdekében Pápa összesen 900 millió, Várpalota 379 millió plusz forrást kapott a közös nagy kalapból. Azon felül, ami egyébként minden önkormányzatnak törvényesen jár.
A Magyar Közlönyben való kutakodás közben a 213. számban azonban egy nagyon érdekes dolgot találtam.
A Kormány 1973/2013. (XII. 18.) Korm. határozata a helyi önkormányzatok adósságot keletkeztető, valamint kezesség-, illetve garanciavállalásra vonatkozó ügyleteihez történő 2013. decemberi előzetes kormányzati hozzájárulás megadásáról. A Kormány hozzájárul az 1. melléklet szerinti ügyletek 2013. évben történő megkötéséhez. A melléklet szerint Várpalota Város Önkormányzata 94 783 430 HUF adósságmegújítás hitel vehet fel 3 éves futamidővel, az első évben nulla, majd háromszor 35 millió 39 ezer Ft fizetési kötelezettséggel. Csak érdekességképpen: egy későbbi kormányhatározatban (Magyar Közlöny 220. szám) míg Pécsnek 3,5 milliárdos adósságmegújítást enged 3 évre, Szentendrének 10 évre 1,33 milliárdot, addig ugyanitt Szegednek a közel 3 milliárdot nem engedi meg, ahogy Ajkának sem a 632 millióst. A várpalotai döntés december 18-ai, a pécsi december 29-ei.
De! Kitől kaphatunk (?) kapunk (?) kaptunk (?) majdnem 95 millió adósságmegújító hitelt? Milyen éves kamatra? A 95 millió helyett 105 milliót kell visszafizetni. De főképpen milyen adósságmegújító hitelről van szó, hiszen Talabér Márta szerint a kormány Várpalota minden tartozását átvállalta. Akkor ez most rókabéka vagy békaróka?
Szóval, mire olyan büszke Várpalota polgármestere és a fideszes képviselőjelölt? Arra, hogy csak hathatós, jelentős összegű kormányzati támogatással képes a város talpon maradni? Arra, hogy a felelőtlenül felvett hiteleknek - igen, a kötvény is hitel! -, a rossz, felelőtlen gazdálkodásnak az árát most az ország többi települése fizeti meg? Azok például, akik felelősen gazdálkodtak, akik nem nyújtózkodtak tovább, mint ameddig a takaró ér. Arra büszkék, hogy egyedül nem megy? Arra büszkék, hogy nem voltak képesek munkhelyeket termeteni? Visszatérve a karácsony előtti sajtótájékoztatóra, az már csak hab a tortán, hogy 2013.december 24-én délután 4 órakor a postaládákban egyetlen szórólap volt. „Kontrát Károly, az Ön országgyűlési képviselője" küldte...
|
|
|
|