|
|
|
Tweet |
|
|
|
Megkezdődött Veszprém megye területfejlesztési programjának kidolgozása. Jelenleg egy munkaanyag érhető el a neten, amiből sok minden kiderül. A 2011. CXCVIII. törvény alapján a megye vált a területfejlesztés legfontosabb területi szintjévé. Az egyik legjelentősebb feladata, hogy dönt a fejlesztési források felhasználásáról. A leírtak szerint figyelembe vették a települések által elfogadott településszerkezeti terveket, fejlesztési célokat. Mivel ez a koncepció a távlati fejlesztést alapozza meg, meghatározza a hosszú távú fejlesztéseket, a megye egészének tervezési alapjait rakja le, ezért kíváncsi voltam arra, hogy Várpalotának milyen kilátásai vannak. A megyében szakmai kollégium is segítette a munkát. A részprogramok tervezéséhez szükséges helyi szintű egyeztetésre Várpalotán január 13-án került sor. A gazdasági versenyképesség növelését a következőképpen képzelik el a megyében: A járműipar, gép-és elektronikai ipar fejlesztése Ajka, Veszprém, Pápa, Zirc térségében, a vegyiparé Balatonfűzfőn és Pétfürdőn. A turizmust Veszprém és a Somló területén, az élelmiszer feldolgozást Pápán, az építőanyag-ipar és hulladék újrahasznosítást Veszprém, Pápa és Tapolca térségében látják lehetőségnek. Az alumíniumipar Ajkán és Várpalotán, a bányászat fenntartása Zircen, az üveg és porcelán Ajkán és Herenden, a faipar és bútorgyártás Veszprémben, Zircen és Pápán fogja biztosítani a versenyképességet.
A vidékies térségek megújítását Zircen a sertés, szarvasmarha és a juh ágazatban látják, Tapolcán és Sümegen a borászatban, Pápán a sertéstenyésztés és húsfeldolgozásban, Balatonfüreden és Balatonalmádiban ugyancsak a szőlőművelésben és borkészítésben, míg Várpalotán az intenzív haltenyésztést fejlesztenék.
A szakképzést és felnőttképzést Veszprémben, Ajkán és Pápán, a volt katonai épületek hasznosítását, helyreállítását Hajmáskér, Hajag-tető, Tótvázsony és Szentkirályszabadja területén tervezik közép és hosszú távon.
Összehangolt turisztikai fejlesztéseket ígérnek Balatonfüred, Pápa, Tapolca-Sümeg és Zirc városában. A borút hálózatot fejlesztenék a Somló hegy, a badacsonyi, a balatonfüredi, a csopaki térségben, valamint egyházi út kialakítását tervezik Veszprémben. Az egyházak kérésére a kommunikáció fejlesztésére a Mária Rádiót látják alkalmasnak.
A területfejlesztési program a városoktól bekért projektelemeket ismerteti, amelyek alapjául szolgálnak a kistérségenkénti egy db területfejlesztési projektcsomagnak. Ezek között a Várpalotai kistérségben csak Berhidára vonatkozó fejlesztési terveket találunk. Várpalota város nem jelenik meg. Vajon kifelejtették vagy szándékosan hagyták ki, esetleg a várpalotai terveket elfelejtették beadni, netán el sem készültek?
A Berhidára tervezett fejlesztések:
Általános fejlesztési és innovációs fejlesztési tervekről szól a több mint 100 oldalas tervezet, ami a legtöbb helyen konkrétumokat nem tartalmaz. A turizmus kapcsán azonban több helyen is konkrét célvárosokat jelölnek meg, melyben Várpalotát és környékét meg sem említik. Pápa, Balatonfüred, Tapolca és Zirc részletesen megjelölt turisztikai fejlesztésekkel szerepel a programban. A Veszprém megyei "várútban" és "kastélytúrában" ugyan szerepel a Thury vár és a Zichy kastély, de az egyházi útba már nem fért bele. A kidolgozottság persze még csak projektötlet szinten van csak.
Kíváncsi lennék, hogy a megyei vezetők miről tudtak tárgyalni hétfőn a várpalotai önkormányzatnál. Vajon megtudhatjuk-e, hogy konkrétan milyen fejlesztésekre pályázik Várpalota, a jelenlegi városvezetők milyen fejlesztési lehetőségeket harcolnak ki a városnak? |
|
|
|