|
|
|
Tweet |
|
|
|
Várpalotán is működik a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Gazdálkodói Információs Szolgálata. Hogy mit is szolgálnak, milyen tevékenységet végeznek, arról Pintér András tanácsadóval a beszélgettünk.
- Az a dolgunk, hogy az uniós forrásokat házhoz vigyük a gazdáknak. Abban segítünk, hogy azokat a támogatási forrásokat, amelyek különböző jogcímeken érkeznek, oda kerüljenek, akiket valóban támogatni akar az Unió – foglalta össze röviden munkájának lényegét Pintér András. A legnagyobb kaliberű tevékenység az egységes, terület alapú támogatás benyújtása. Ez minden éven tavasszal esedékes uniós normatíva. Mindent a számítógépen kell rendezni. Saját bevallás alapján - amit persze később hivatalos szervek ellenőriznek is – meg kell mondani, hogy mekkora és melyik földeket használják a gazdák. A támogatás ugyanis nem a tulajdonosnak jár, hanem annak, aki megműveli. Ugyanazt a támogatást kapja a gazdálkodó akár gyepet, akár munkaigényes kertészeti kultúrát tart fenn. Az Információs Szolgálat munkatársa a szeptember kezdődő egész gazdálkodási évet végigköveti a gazdákkal és igyekszik hathatós segítséget nyújtani. A fogadott támogatások ugyanis különböző kötelezettségeket rónak a gazdálkodókra, így elég sok adminisztrációs teher is hárul rájuk. Nagyon szigorú feltételek mellett többlettámogatáshoz is juthatnak. Ezt mind dokumentálni kell. A tanácsadó segíti a jogszabályi eligazodást is, figyeli a határidőket, a permetezési, a gazdálkodási, a legeltetési napló vezetésében is segítséget tud nyújtani. Egy ellenőrzés során a papírokat mind le kell tenni az asztalra. A papír alapról fokozatosan az elektronikus elszámolásra térnek át. Az ügyfélkapun keresztül tudják a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolatos ügyeket intézni. Ha a gazdálkodók megbízást adnak arra, hogy az ügyviteli dolgokat az iroda ellássa, akkor nem kell saját maguknak bajlódni a jelentésekkel. Az iroda figyeli, hogy mikor milyen beszámolókat kell beadni, mikor nyílik meg új pályázati lehetőség, jogszabály és határidő figyelést is végeznek. Azokat a gazdálkodókat, akik reggel korán kelnek és dolgoznak estig, őket figyelmeztetik a lehetőségekre. A legnagyobb támogatási lehetőség az egységes földalapú támogatás, ami eddig 60.000,- Ft volt. Most a szarvasmarha és juhász ágazatot próbálják meg az Unió jobban támogatni. Finanszírozás kapcsolható ahhoz is, hogy saját magát képezze a gazdálkodó. A pályázati jogcímek közül szinte mind megköveteli, hogy a gazdálkodó szakirányú képzésen vegyen részt. A regisztrált tagok a képzések díjat is többségében visszakapják.
Az országos hálózat közel 200 irodával rendelkezik, nagyjából a régi kistérségi rendszerhez kapcsolódik. Veszprém megyében 9 tanácsadó 11 irodában dolgozik. Az ügyfélfogadási időket a gazdálkodók már megszokták. Hétfőn Várpalotán, szerdán Balatonkenesén találják meg segítőjüket. A hét többi napján szükség szerint közvetlenül a gazdálkodók lakhelyén nyújt segítséget Pintér András.
2012 nyarától kötelező az agrárkamarai tagság. Azok, akik pályáznak, könnyebben elfogadták a tagságot, mert tudják, hogy milyen segítséget várhatnak el a tanácsadótól. A klasszikus őstermelői réteg, mint pl. a piacon a saját kis terményét értékesítő, nem érzi , hogy mit kap az 5.000 Ft regisztrációs és további éves – bevételétől függően – minimum 2000 Ft éves díjért. Nemrégiben futott ki a fiatal gazdálkodókat támogató pályázat. Közel 10 millió forint értékben lehetett pályázni. Főleg azok számára volt adott a lehetőség, akik átveszik szülőktől nagyszülőktől a gazdálkodást. Szigorú feltételek voltak. A várpalotai működési területen 4-5 sikeres pályázat volt és a nyertes indulóknak sikerült is megvetni a lábukat a mezőgazdaságban. |
|
|
|