|
|
|
Tweet |
|
|
|
Furcsán kezdődött, de ugyanolyan unalmasan folytatódott a februári testületi ülés, mint szokott. Elsőként Talabér Márta polgármester mint újságírót személyesen szólított meg (oh, hova legyek a gyönyörtől) persze csak azért, hogy végül diadalittasan közölhesse, hogy személyiségi jogainak megsértése miatt feljelent a Hé Talabér, szültél már ma? cikkemért. Ennek részleteivel itt most nem kívánok foglalkozni, viszont a következő írásban nyílt levélben válaszolok.
Elsőként az önkormányzat működési szabályát módosították. Míg korábban az szerepelt, hogy „saját honlappal rendelkező önkormányzat rendeletét a honlapján is közzéteszi”, most ez kikerült a szabályok alól és csak a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján függesztik ki 30 napra. Ha jól értem, ez azt jelenti, hogy nem kötelesek ezután feltölteni a honlapra, hogy bárki elolvassa otthonról is. Ha kíváncsi a kedves választópolgár, hogy milyen rendeleteket alkotott a közpénzből működő önkormányzat, mihez igazodjon, hát ballagjon már be a hivatalba, olvassa el, jegyzetelje le. A képviselői tiszteletdíjak emelésére is sor került benne. Ez valamivel több, mint 700 ezer forint plusz kiadást jelent. Bővült az önkormányzat alaptevékenységének kormányzati funkciók szerinti besorolása a kerékpárutak üzemeltetése, fenntartása, a nevelőszülőnél elhelyezettek ellátása és az intézményen kívüli gyermekétkeztetés feladatokkal.
Ezt követte a költségvetési rendelet tárgyalása. Itt Falussy Sándor az arányokra és irányokra hívta fel a képviselők figyelmét. A tervezet szerint ugyanis a felújítási előirányzat 37 millió forint, alig 1%-a a költségvetés főösszegének. Ugyanakkor a Hírcentrum szinte pont ugyanennyi összeget kap. Felhívta arra is a figyelmet, hogy a céltartalékba helyezett 190 millióval, amit a bíróság decemberben ítélt meg a Várpalota- Pétfürdő közötti vagyonmegosztási perben, nem lehet biztonsággal számolni, mert Pétfürdő még fordulhat a Kúriához és lehetséges más döntés is. Míg Pétfürdőnek - szerinte - nem lesz nehéz előteremtenie az összeget, ha marad a jelenlegi felállás, de ha a Kúriánál más döntés születne, akkor Várpalota nagyon megsínylené azt.
Galambos István a polgárőrök jelentőségét hangsúlyozta. Mint mondta, csak egyedül ő 3 embert mentett meg a fagyhaláltól. Vagyis a polgárőrök igenis életet mentenek. Szerinte nem jó az a rendszer, ahogy a képviselők segíthetik a helyi szervezeteket. A jegyző a polgárőrök említésére, hozzáállásukkal kapcsolatban azt hozta fel, hogy a szerződés szerint 2010-től a polgárőröknek kellene fizetni az általuk használt Suzuki kötelező biztosítását, de ezt még mindig az önkormányzat fizeti. 120 ezer forinttal tartozik a polgárőrség és ehhez még hozzá jön, hogy ingyen kapják meg a helyiséget a Tési dombon és különben is 50%-os helyi adókedvezményt kapnak.
Talabér azt mondta, hogy a költségvetés biztonságos, ha szűken is, vannak lehetőségek. Idén a Kálváriára akarnak több pénzt fordítani, parkolók, útfelújítás és járdaépítés szerepel a tervek között. A művészeti együttesek - Cserregők, Bányász Kórus, Bányász Fúvószenekar - 1-1 millió forinttal támogatják. A pétfürdői perrel kapcsolatban azt mondta, hogy a késedelmi kamatokkal 500 millió is lehet a megnyert összeg.
A helyi adókról szóló rendelet kiegészült azzal, hogy „Mentes az adó megfizetése alól az a háziorvos, védőnő vállalkozó, vagy vállalkozás, akinek, vagy amelynek vállalkozási szintű iparűzési adóalapja az adóévben a 20 millió forintot nem haladja meg.”
Galambos István a város Közbeszerzési Szabályzata módosítását kezdeményezte. Mint a beterjesztésben írja: a város
Azt javasolta, hogy a Közbeszerzési Hatóság honlapján közzétett összefoglaló tájékoztatóban is jelenjen meg a felhívás. Meg is indokolta:
Természetesen a bizottságok nem támogatták a javaslatot. Talabér kérdéssel kezdte: Tett-e feljelentés Galambos István? Mert, ha azt feltételezi, hogy visszaélés és összeférhetetlenség volt a közbeszerzések körül, akkor meg kellett volna tennie, ez így rágalmazás. Ez egy amatőr, kisstílű előterjesztés, csakis egy bizonyos cég ihletésére íródott. Ma ilyen napunk van, folytatjuk a bíráságon - mondta. Galambos István megerősítette, hogy volt olyan közbeszerzés, ahol képviselő cége nyerte a pályázatot. Kádár István megszólítva érezte magát és annyit mondott, hogy nem az ő cége nyert, mert abban a cégben neki csak 50%-os részesedése van.
Zugor Balázs alpolgármester szerint tucatnyi szűrő van, közbeszerzés-előkészítő csoportot és szakértőket kell alkalmazni. A módosító indítványt (freudi félrenyomás?) a fideszes többség nem szavazta meg, kivétel Kádár Istvánt, aki az igen gombot nyomta meg.
A következő téma a „kötelező betelepítési kvóta” elutasítása volt. Deák Istvánné jelezte, hogy ő nem vesz részt a szavazásban. Galambos István visszavágott a polgármesternek, hogy ez a napirend pedig a Fidesz házi feladata volt. Zircen levették a napirendről, de Veszprémben megszavazták. Falussy Sándor szintén kijelentette, hogy nem vesz részt a szavazásban. A végén 9 igen szavazat is elég volt az előterjesztés elfogadásához.
A testületi ülésről készített tudósítás itt véget ér.
A továbbiakban a Fidesz-kormánynak az önkormányzatokban beterjesztett, gyűlöletkeltésre alkalmas felhívására válaszolva, annak stílusában, a közélet után érdeklődő, Magyarország jövőjéért aggódó civilek és egyben magam véleményét, tiltakozását ajánlom olvasóink figyelmébe:
Mezriczky Beáta
|
|
|
|