|
|
|
Tweet |
|
|
|
A TIT várpalotai szervezete és a Krúdy baráti kör meghívására Praznovszky Mihály Várpalotán is bemutatta az általa szerkesztett Krúdy-sorozat 24. kötetét. Évente egy válogatás jelent meg eddig a Prospektus nyomda jóvoltából és évente itt, Várpalotán is élvezhette a közönség Praznovszky Mihály magával ragadó irodalmi kalandozását. A mostani kis könyv Krúdy szerelemi témájú írásai közül válogat. Első címként az merült fel, hogy Szerelemes Szindbád a Balaton partján, de kiderült, konkrét Szindbád szerelmes történet, ami a Balaton partján játszódik, nincs sok.
Praznovszky Mihály a gyűjtés során jött rá arra, hogy van egy nagyon érdekes Krúdy-motívum és van egy új Krúdy-helyszín. Ez Kisörs, a Balaton partján. Ma Badacsonyörsnek hívják. Krúdy szerint kell ott lenni egy Eszterházy kastélynak. A helybeliek Kálóczi Kálmán vezetésével ezt a helyszínt kutatják. Az is elképzelhető, hogy egy nagyobb méretű présház lehetett.
A történet itt játszódik le, egy lányszöktetésről szól. Soha nem lehet tudni, hogy az élet tükrözi az irodalmat vagy az irodalom a valóságot, lényeg az, hogy Krúdy innen szökteti meg a második feleségét. Valóságosan, amiből irodalom lesz. Az író szerelmeit gyakran szerepelteti a történeteiben. Praznovszky Mihály elmesélte az előzményeket is, amit Krúdy levelezésiből idézett fel. Majd a történet folytatását is, megemlítve Krúdy lányát, Zsuzsát, akik az első három Krúdy-válogatást készítette.
Ahogy már a korábbi könyvbemutatókról írtam, nem lehet egy tudósítás keretében visszaadni azt a hangulatot, azokat a finom, árnyalt, szellemes megjegyzéseket, amelyekkel az irodalomtörténész színesíti az írásokat. Hiába rögzíti a diktafon, azt ott, akkor hallani és érteni kell. Ez a kis könyv tehát lányszöktetésekről szól, e téma mentén állt össze A Balatoni sellő című válogatás. Szerepel benne a Vadliba tanyája és Az ötvenes évek rozmaringjai. Ez utóbbit abból az Ál-Petőfi című kötetből idézi, amely Várpalota szempontjából nagyon fontos történet. A címadó írás, A Balatoni sellő egy igazi Szindbád történet. (Valaha, talán nem is rég, még Szindbád Kht.-nak hívtak Várpalotán a kultúrát szervező-rendező intézményt) Az Asszony, aki szőlőfürt lett című könyvből pedig Az üveglopó és a Borkereskedelem került a válogatás-kötetbe.
Praznovszky Mihály egész este kerülgette az elsőként szereplő történetet, ami a Palotai álmok címet viseli. Ezzel kapcsolatban a következőket mondta:
A Palotai Álmok történetének lényege itt is a szerelem, a lányszöktetés. A felolvasott részletek az 1910-es évek romantikus, választékos stílusát idézték. Úgy látszik, már akkor is a múlt időket emlegették, hiszen „ma már egy rendes leányszöktetésről sem hallani” – adta a szavakat Krúdy a vasutas szájába. Hogy mi lesz a történet vége, azt megtudhatják, ha elolvassák A Balatoni sellők című Krúdy-válogatást.
Hogy hol lehet hozzájutni? Nem, nem vásárolhatják meg a könyvesboltokban, kereskedelmi forgalomba nem kerül. A legbiztosabb, ha a veszprémi Eötvös Károly Megyei Könyvtárban keresik.
A 25. - Praznovszky Mihály szerint az utolsó - Krúdy válogatásra még közel egy évet várni kell.
Az előadás végén a TIT várpalotai szervezetének vezetője, Szajp Istvánné külön gratulált Praznovszky Mihály Príma-díjra való jelöléshez és a közönségszavazás eredményéhez. Bár végül a díjat egy ifjúsági zenekar nyerte el, de egyéniben messze Praznovszky Mihály kapta a legtöbb szavazatot.
Azt hiszem nem véletlen. Ha valaki nem tudná miért, az menjen el egy előadására.
Mezriczky Beáta |
|
|
|