|
|
|
Tweet |
|
|
|
A 63. Várpalotai Bányásznap ünnepi megemlékezése a Bányászhimnusszal kezdődött a várban. A Thury-teremben a beszédet Leszkovszki Tibor tartotta. Kettős minőségben is hiteles visszaemlékezést hallhattunk, hiszen előbb a bányánál főtechnológusként, majd a Brikettgyár vezetőjeként dolgozott.
Tehát, a bányánál eltöltött 19 év alatt megismerhette a bányászat minden szépségét, örömét és nehézségét, gondját.Aztán a rendszerváltás első várpalotai polgármestereként neki kellett végigvezetni a bánya felszámolását, ezzel többezer munkahely megszűnését. Ünnepi beszédében először felidézte Várpalota bányászati múltját. Beszélt a 20-as évekről, amikor még nem volt piacképes nagy területen a palotai szén. Aztán a 30-as évekről, amikor megkezdték a szárított szén forgalmazását. Ez lehetővé tette a szenet használó nagy ipari létesítmények megtelepedését a környéken. A legjelentősebb a Péti Nitrogénművek volt. A háború óriási károkat okozott a városnak, de a bánya védelmet, menedéket nyújtott a lakosságnak. Aztán szinte évek alatt újjáépült a város, a szén a lakosság kenyere lett. Egyre több ember talált itt munkalehetőséget (1970-ben 28 ezer volt a lakosságszám). Az itt dolgozók előbb munkásszálláson laktak majd kolóniákat építettek, ez lett a Rákóczi-telep (korábban Rákosi telep). Miután a Nitrogénművek áttért a szénről a földgáz energiára, új utat kellett keresni a palotai szén felhasználására. 1969-ben indult meg a brikettgyártás. A bánya szolgáltatásokkal egészítette ki tevékenységét, még bánya-bölcsőde is volt. A különböző intézményeknek patronáló üzemek segítettek és a karbantartási munkákat társadalmi munkában végezték el.
Mit köszönet Várpalota a szénnek? – tette fel a kérdést Leszkovszki Tibor. Mindent. Míg 1990-ben a Várpalotán a jegyzett munkanélküliek száma 180 fő volt, addig 1991-ben már 3800. Nehéz volt a döntést meghozni, hogy mukahelyek szűnnek meg, de sokkal nehezebb volt elfogadni. Tudomásul kell venni, hogy itt már nincs szén. Az ünnepi beszéd végén a volt polgármester kérte, hogy rakjuk össze a relikviákat. Gyűjtsük össze mindazt, ami tárgyi emlék maradt a bányászatról! Aki a múltját nem ismeri, az a jövőjét sem tudja építeni – hangzott a zárszó.
Az ünneplés másik apropója, hogy 100 éves a Bányászszakszervezet. Ebből az alkalomból várpalotai nyugdíjas bányászok 50, 55, 60 éves szakszervezeti tagságért vehettek át okleveleket és korsókat. Scharf Imrét a 65 éves tagságáért díjazták. Petrovics László a várpalotai bányászszakszervezetről írt könyvet. Ennek első példányait adta át köszönetképpen sok támogatónak. A díszasztalnál ülők közül csak az ünnepi beszédet tartó nem kapott tiszteletpéldányt. A köszönő szavakból is kijutott sokaknak, de nem hallottam, hogy a könyvtárban oly sokat segítő, fénymásoló dolgozóknak jutott volna egyetlen szó.
Ezt követően a munkájuk közben életüket vesztett bányászok emléktáblájának koszorúzására került sor. Több fotót a galériában láthatnak. |
|
|
|